Історія фестивалю

Початок фестивалю

history

Початки фестивалю “Золотий Лев” сягають 1989 р. коли у м. Львові було проведено Всеукраїнський огляд недержавних театрів-студій, які на той час повновладно виникали в Україні на хвилі так званих перебудовчих процесів в Радянській театральній культурі як нові форми театральних труп, шкіл, концепцій, тощо.

Свою назву фестиваль отримав у 1992 році вже, як повноцінний фестиваль України. І вже по суті перший “Золотий Лев” виразно сформувався, як фестиваль театрального експерименту. Слово експеримент стало ключовим у концепції фестивалю 1994 р., іменувався першим фестивалем молодіжного експериментального театру. Починаючи з 1996 року він проводиться під девізом “Класика очима експерименту”.

За ці роки фестиваль вже знайшов своє місце серед громадськості. До нашого міста з’їжджаються юрби людей з цілої України і Європи – серед них є як прихильники театру, так і просто туристи. Львів, що донедавна асоціювався насамперед з традиціями та історією, стає жвавим культурним центром Європи. Щовечора площа перед Львівською Оперою перетворюється на сцену для безкоштовних театральних вистав і вуличних дійств.

Статус фестивалю

Міжнародний театральний фестиваль “Золотий Лев” є державним плановим фестивалем України, який відбувається що два роки у м. Львові на базі Львівського академічного духовного театру “Воскресіння”.

Фестиваль є членом Європейського театрального форуму IETM та асоціації міжнародних фестивалів IFEA.

Фестиваль впродовж  свого існування в різні роки підтримувався Міністерством культури України, Міністерством сім’ї та молоді, Львівською обласною Радою, Львівською ЛОДА, Львівською Міською Радою, Театральною спілкою України, а також міжнародними фондами, такими як Німецький Гете інститут, Французький культурний центр, Британська Рада, Польський інститут ім. Адама Міцкевича, Українським культурним фондом та посольствами різних країн світу.

Учасники фестивалю

Фестиваль співпрацює з такими відомими європейськими фестивалями як “Бітеф” (Сербія), “Контакт” (Польща),  “Нітра” (Словаччина), фестиваль “FETA” (Польща), фестиваль “Sztuka ulicy” (Польща) та багато інших.

За час роботи фестивалю “Золотий Лев” в ньому взяли участь понад 4 тис. акторів з  Туркменістану, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Молдови, Сербії, Словаччини, Бельгії, Франції, Голландії, Болгарії, Румунії, Угорщини,  Німеччини, Америки, Англії, Киргизстану, Грузії, Республіки Соха,  Австрії та інших держав. Гостями були такі визначні театральні зірки як Ада Роговцева, Донатас Баніоніс, Рімас Тумінас, Роман Віктюк, Данель Ольбрихський,  Валентина Тализіна, Богдан Ступка, Григорій Гладій та багато зарубіжних продюсерів, режисерів та відомих критиків.

Роль у житті міста Львів

Фестиваль вносить свіжий струмінь не лише у театральне життя міста, а й цілої України, Європи, дає змогу відчути тенденції розвитку театрального мистецтва та розуміти сучасну мову театральної сцени. За оцінкою Дж. Елсона, Почесного президента Міжнародної асоціації театральних критиків, “фестиваль дає змогу приваблювати до Львова туристів, рекламувати регіон і Україну, а також збагачувати незабутнім культурним досвідом жителів Львова. Фестиваль є ще одним вагомим мотиваційним чинником розвитку туризму і міг би бути привабливим фактом для інвестицій у розвиток туристичної інфраструктури.”

Під час фестивалю можна побачити не тільки сценічні вистави, але й великі атракційні вуличні дійства на різних площах старого Львова і вдень, і ввечері. Безперечно, жодного разу не обійшлося без колосального театрального карнавалу, в якому беруть участь артисти із багатьох країн світу.

Засновник фестивалю

he
Ярослав Васильович Федоришин – засновник Львівського академічного театру “Воскресіння” та багаторычний художній керівник Міжнародного театрального фестивалю “Золотий Лев” (1990-2020р). Під його керівництвом театр “Воскресіння” пройшов шлях розвитку від встановлення до мистецького визнання. За роки свого існування театр створив неповторний репертуар, який базується на найяскравішій світовій драматургії, яка в більшості своїй вперше поставлена на українській сцені. Більшість вистав Ярослава Федоришина з успіхом представляли Україну на Міжнародних театральних фестивалях, де отримали визнання театральної публіки і театральної критики. Ярослав Федоришин працює з акторами за власною методологією, яка дає змогу акторам працювати і в складній драматургії, чутися вільним у насиченому вуличному дійстві, де від актора вимагається висока фізична досконалість, витримка, досконале володіння власним тілом, уміння працювати з піротехнікою. Ярослав Федоришин – одна з найяскравіших особистостей у театральному та громадському житті України. Ярослав Федоришин не зупинявся не лише на творчих пошуках свого театру, він створював величезні загальноміські та державні акції.